ВИДЕО: Гужва и турканици пред Ковид-центарот во „8-ми Септември“

Од:

Луѓе со висока температура, пневмонија, омалаксани и со отежнато дишење чекаат пред Ковид центарот во „8 Септември“ и велат дека не им ги отвораат вратите додека сестрите и докторите не ги испијат кафињата.

„Ова е во Ковид центарот во „8ми Септември“, на Клиника пак да те примат е научна фантастика. Со упат чекав два дена по 3 часа за да ми дадат проклет упат за рентген и не дочекав, измрзнав и нормално морав да го правам приватно. Ова е само дел од хоророт на македонското справување со пандемија, ептен ми е лошо за да пишувам уште, инаку штом се опоравам ќе напишам се низ што како семејство проаѓаме и колку не чини вирусот“, вели Ана Јанкулоска која утрово чекала ред за да земе упат за рентген пред Ковид-центарот.

„На истово место чекаат и луѓе со други инфективни болести. Тука чекаат и за вакцини, тетанус и слично“, вели оваа скопјанка која ја сними ситуацијата пред ковид-центарот.

Би можело да ве интересира

Ковид-19 од денес е обична заразна болест, укинати и последните мерки за носење маски

Орце Костов

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Павлова-Николовска

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Вработена во болницата „8 Септември“ украла картичка од пациент и си пазарела

Ландов

ГОБ „8 Септември“ првпат доби ротирачки магнет: пациентите ќе се снимаат и во стоечка положба

Маја Илиевска-Пачемска