(ВИДЕО) Груевски: Велосипедите може и на раце да се пренесуваат каде што не може да се вози

Од:

Премиерот Никола Груевски препорачува дека велосипедистите можат и да ги кренат во раце велосипедите во оние делови од патеката на кејот која не може да се користи неколку години поради изградба на проектот „Скопје 2014“.

– Е па ајде нека не се гради, да застанеме и да не се гради. Кога се спортува не е лошо да се крене точакот и тоа е вежбање, не е само возењето.

Колку пати ти вежбаш неделно, го праша премиерот водителот на емисијата „Јади бурек“. 

– Секој ден по 40 минути…

– Браво. И јас исто. Јас трчам на трака, зимно време, обично 5 до 6 дена во неделата, возам на точак статичен и нешто на справа мултифункционална, фудбал еднаш неделно, ама ова ме извади од колосек повредата на ногата, сега постепено треба да се вратам на фудбалот, рече Груевски. 

– Доцна се сетив, ти цел живот тоа го правиш и во добра форма си, добра препорака е спорт рекреација, здрава храна, кампањата, одговори водителот.

– Кревањето на точакот не е лошо и пренесување на другиот дел на патеката ќе помогне на другите делови, рече Груевски.

Водителот укажа дека препорака е да не се крева ништо потешко од сопственото тело, на што Груевски одговори:

– Не знам таа препорака, од кај да ја знам.

Би можело да ве интересира

Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Ана Ололовска

„Репортинг Демокраси“: На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот

Ана Ололовска

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов

Груевски отворил фирма, ќе развива бизнис во Унгарија

Жарко Настоски

Груевски за плацовите на Водно: Нема докази, ништо не сум купил или продал

Жарко Настоски

Ново писмо од Будимпешта, Груевски пак се жали дека Заев е криминалец што го прогонува

Жарко Настоски

3 comments

Zoran 25/01/2015 - 16:48 at 16:48

Gruevski: Mene ne mi e jasno zoshto se zhalaat za vozduhot koga mozat da si nosat gas maska? Pa ete taka, nosenjeto na gas maska e skoro isto kako da imate tegovi dodeka vozite tochak. Se za vashe dobro e toa. I shto sega treba da napravime, da ja naterame Zelezara da stavi filtri? Ete, moze eden proekt za prodazba na gas maski da si napravime, se toa za dobro na budzetot.

Reply
sanja 26/01/2015 - 17:47 at 17:47

Може,може како не можело.Може и по патиштата патниците да излегуваат и да ги кренат на плеќи автомобилите па и автобусите ако треба и да ги префрлат преку дупките.Тоа е спортување,а не да кренеш еден велосипед!Голема работа!МИЗЕРИЈА!!!

Reply
pero 27/01/2015 - 11:36 at 11:36

Да не беше трагично, ќе беше КОМИЧНО. Да не знае човек дал да се смее или да плаче, еее и вие викате не се грижи нашиот премиер, ХА, ХА, ХА

Reply

Leave a Comment

two × 2 =