(ВИДЕО) Груевски: Прифативме мало поместување на изборниот ден, СДСМ нека глуми до 5 јуни

Од:

По долги и детални анализи ИК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука и прифати мало поместување на изборниот ден од 24 април на 5 јуни, со цел, не да го задоволиме СДСМ, туку да не оставиме простор да бидеме погрешно разбрани од нашите граѓани и злоупотребени од оние кои и не и сакаат добро на Македонија. Претставниците на ЕУ и САД не убедија во четири работи:

Прво, ова е единствено пролонгирање и нема да има ново барање за нов датум за избори.

Второ, до изборите на 5 јуни нема да има преговори за организирањето на изборите, зошто веруваат дека ДИК има доволно време да ја заврши работатата.

Трето, нема да има поставување на никакви нови услови за изборите на 5 јуни вкклучувајќи го и тој за законот за медиуми.

И четврто, ,ема да има нови проценки дали земјата е подготвена за нови избори од страна на ЕУ и САД.

Додатно на ова добивме уверување од претседателот на ДУИ, Али Ахмети дека стојат цврсто на одлуката за избори на 5 јуни, со или без СДСМ.

Со ова поместување им даваме последна шаса на СДСМ да излезат на изборите и да му погледнат во очи на народот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на прес-конференција по изгласувањето на одлуката за одложување на распуштање на Собранието и за датумот за избори на 24 април.

-На оние кои сметаат дека ВМРО-ДПМНЕ направи премногу компромиси, сакам да им порачам дека тоа се должи на нашата верба во нашиот народ, во државата и силата која народот ни ја дава. Дневните силења кој бил послаб, а кој појак ќе завршат на 5 јуни, рече Груевски.

-Заев вечерва на прес-конференција кажа дека ништо повеќе не зависи од Никола Груевски, и затоа според него се создадени услови за 5 јуни. Заев, ајде собери храброст, рече Груевски.

– Ја слушнав и реториката на СДСМ во парламентот кажувајќи дека ова е нов пораз на Груевски, до 5 јуни можете да глумите, но на 5 јуни ќе видите кој е победникот, а кој поразениот, а сегашната вештачка насмевка ќе ја загубите. Колку и да беше политичка проценката на САД и ЕУ за изборите на 24 април, СДСМ очекуваше поинаква одлука од оваа што вечерва ја донесовме. Излегле или не на избори, ќе видат што е референдумско гласање за ВМРО-ДПМНЕ, рече Груевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Колариќ: Четири години мрзливиот Шилегов не изгради ниту еден капитален проект, сега на три месеци пред избори мачка очи на јавноста

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Андоновски: Три години Заев лаже за датумот, со него нема европска иднина

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Срамно и бедно е што државата не може да им издаде на граѓаните лични документи

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема датум затоа што во ЕУ не сакаат да си имаат работа со криминалците од ДУИ и СДСМ

Ана Ололовска

Груевски за плацовите на Водно: Нема докази, ништо не сум купил или продал

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Ѓорчев: Итните постапки се три пати поскапи, власта ги пљачка граѓаните со личните документи

Ана Ололовска

Leave a Comment

twelve − four =