ВИДЕО: Груби се вакцинираше, озвучен со микрофони и пренос во живо ја прими кинеската „Синофарм“

Од:

Со пренос во живо, поздравување како на митинг, озвучен со микрофони, фотограф, вицепремиерот Артан Груби отиде да се вакцинира против коронавирусот. Откако се поздрави во холот со сите кои чекаа ред и влезе пред нив во собата за вакцинација, доби упатство какви симптоми може да има по имунизацијата. Администраторката му објасни дека може да има покачена температура, а Груби ја прашуваше и како тече процесот на вакцинација во пунктот.

Груби ја прими првата доза од вакцината на кинеската „Синофарм“. За разлика од останатите граѓани кои по вакцинацијата седат најмалку 15 минути во пунктот за да докторите следат дали ќе се појави алергиска реакција, Груби веднаш го напушти пунктот. И на излегување, помина низ гужвите во холот, поздравувајќи се со луѓето кои чекаа ред.

Вакцинацијата на Груби доаѓа откако претходно се вакцинираа премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче. Во наредните денови ќе се вакцинираат и останатите министри од Владата.

Би можело да ве интересира

Министрите немаат вина, смета Груби за тетовската трагедија и додава дека не треба да се прифатат оставките

Ландов

Груби-Мејер: Изборите ќе се одржат во демократски и европски дух

А1он

Груби: Да не беше Охрид, ќе ги немаше ни Преспа, ни НАТО

А1он

За протоколите на прославата на годишнината од Рамковниот договор ќе се грижи Центарот за јавно здравје

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Не ја разбирам хистеријата, прославата по повод 20 години од Рамковниот договор ќе се одржи со протоколи

Груби: Трошокот за 20-годишнината од Охридскиот рамовен договор нема да биде поголем од придобивката