ВИДЕО: Градот се испразни, на Водно се прават журки

Од:

Со носењето на мерките од Владата за затворање на угостителските објекти во 18 часот, забавите и дружењето се премести на Водно. 40 возила со по неколку лица во нив, вечерта ја минуваат на паркингот пред жичарата, како и по патот кон Водно.

Присутните слушаат музика, а дружењето на некои од нив е пропратено и со пијалоци, како што тоа се правеше пред 20 години. Дел од нив велат дека ситуацијата со коронавирусот не ги плаши, како и дека внимаваат.

Министерот за здравство, Венко Филипче, во неколку наврати повторува дека мерките не се носат за луѓето да се групираат надвор и по кафеани, туку треба целосно да се почитува забраната, која настапи поради коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Девојка ограбила куќа во Тафталиџе, си заминала со плен вреден 2.500 евра

Жарко Настоски

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

Жарко Настоски

Сите пријавени граѓани кои сè уште не добиле термин, ќе се вакцинираат во следните дваесетина дена

Мери Јордановска

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишен пациент

Ана Ололовска

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Ана Ололовска

Со вакцинација против Ковид колективен имунитет до крајот на летово

Ана Ололовска