(ВИДЕО) Филипче: На денот на изборите ќе биде сосема безбедно да се гласа

Од:

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите во Комисијата за заразни болести се целосно посветени да обезбедат препораки, закони и протоколи со кои ќе се спречи ширењето на коронавирусот.

„Протоколите кои досега ги подготвивме за повторно отворање на бизнисите и нормализирање на животот по нови правила, се покажаа многу ефикасни. Се докажа дека со почитување на овие протоколи за лична заштита од коронавирусот, целосно е безбедно да се пазари во маркет, да се оди на работа или да се користи јавниот превоз. Тоа е едноставно нашата нова реалност и нов начин на живот“, рече министерот Филипче.

Идната седмица се одржуваат предвремените парламентарни избори. Министерството за здравство, во соработка со другите институции, изготви сигурен и ефикасен пртокол за заштита на здравјето на граѓаните при гласање.

„Сакам од мое лично име и од името на комисијата, да ве уверам дека на денот на изборите ќе биде сосема безбедно да се гласа и со тоа да го остварите вашето граѓанско право. Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно, како одењето во маркет. Строгиот протокол и негова целосна имплементација се наша должност и одговорност, и се обврзуваме на граѓаните да им обезбедиме сигурна средина во која ќе може да гласаат“, потенцираше министерот Филипче.

Би можело да ве интересира

Регистрирани се 423 прекршоци за неносење маска

А1он

Туристичките агенции до утре може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

А1он

Универзитетската клиника за неврологија: Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19

А1он

Во 20 градови забележани новозаразени со коронавирус, само Пехчево без активни случаи

А1он

Јанкуловски: Од коронавирусот загубивме 523 луѓе кои не мораа да умрат, не ви простувам!

А1он

200 нови случаи на Ковид-19, починале четири лица

А1он