(ВИДЕО) Фетаи: До крајот на неделата се очекува првата пресуда за „шамарите во Центар“

Од:

Конечно започна главната расправа по предметот познат како „Шамарите во Центар“, беше изречена содржината на обвинителниот предлог од наша страна. Имаме две раздвоени постапки, една против обвинетиот Димче Крстев кој денеска се пожали дека не е здравствено добар и дека е потребно да ангажира адвокат, па од добронамерни причини постаката против него е раздвоена, рече обвинителката Фатиме Фетаи по завршување на денешното рочиште во судот за предметот „Насилство“.

Другата раздвоена постапка е против Томислав Лазаров кој што ја призна вината на кривично дело кое му се става на товар, таа постапка стигна и до завршни зборови и во петок се очекува објавување на пресудата, информираше Фетаи.

Обвинителката рече дека очекува осудителна пресуда поради тоа што има признание, но за кривичната санкција треба да се почека.

-Ова признание на вина од страна на обвинетиот ќе има позитивно влијание врз целокупниот тек на постапката, рече Фетаи.

Би можело да ве интересира

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Фетаи: Очекувам посилно темпо во борбата за правда и против криминал

Ана Ололовска

Фатиме Фетаи избрана за обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје

Ана Ололовска

Судската и обвинителската служба има право да го искористи ланскиот одмор до крајот на мај

А1он

Дебарскиот суд ќе одржува дел од судењата за одредени кривични дела

Ландов

(ВИДЕО) Фетаи за укинатата пресуда против Мијалков и Тачи: Нападот е најдобра одбрана

Кристијан Ландов