ВИДЕО: Бугарски пратеник во живо пренесуваше како се бутка со македонската полиција

Од:

Инцидентот на граничниот премин Деве Баир кој резултираше со апсење на тројца бугарски државјани бугарски политичар во живо го пренесуваше на социјалните мрежи.

Според снимката, која се гледа дека е направена со мобилен телефон, се гледа дека тој што снима директно учествува во буткањето со македонските полицајци.

Снимката ја објави политичарот Ангел Георгиев, кој е пратеник.

На снимката неколку граѓани иако предупредени да не го прават тоа од страна на македонските полицајци, се приближуваат кон нив и со висок тон им се обраќаат негодувајќи за бугарски државјанин кој бил спроведен во просториите на полицијата на граничниот премин.

Бугарските државјани на снимката им дофрлуваат на полицајците, а потоа и се втурнуваат кон нив по што полицајците се обидуваат да ги оддалечат од зградата на граничниот премин и доаѓа до буткање.

На снимката се гледа дека тој што снима е исто така спроведен во просториите на станицата.

Бугарските медиуми пак за инцидентот пренесуваат дека македонските полицајци се тие кои му се заканувале и го тепале пратеникот на „Вазраждане“ Ангел Георгиев, а со него биле и бугарски државјани.

МВР веќе потврди дека се приведени тројца бугарски државјани поради овој инцидент. А на инцидентот сведочеше и екипата на А1он која веќе објави снимка од друг агол која можете да ја погледнете на следниот линк.

Би можело да ве интересира

Желјасков: Веруваме дека ќе ги донесете уставните измени и уште оваа година ќе се радуваме на почетокот на преговорите со ЕУ

Состанок на експертските работни групи на МНР на Македонија и на Бугарија

Гир: Не треба да се очекуваат нови договори, македонскиот јазик е веќе во Преговарачката рамка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „300.000 Македонци не се во вашиот Устав, во 21 век не признавате народ“: Лекција од историчарот Светозаревиќ за бугарски новинари во Пустец

Орце Костов

Жељазков: За Бугарија е важен условот „поставен од Европската комисија“ за уставни измени

Ана Ололовска

Претседателот Румен Радев врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов

Ана Ололовска