ВИДЕО: Без да одговори со колкава брзина возел и дали чувствува вина, возачот влезе во комбето за Шутка

Од:

Возачот Јордан Ѓ. со лисици на рацете го напушти Кривичниот суд по два часа распит и исто толку чекање на одлуката за одредување на притвор. На излез пред судските врати, скоро пет часа го чекаше неговото семејство. Откако излезе од судница, тие му дадоа јакна и неопходни работи, разговараа на кратко, по што полицијата го спроведе во комбето. Еден од членовите на семејството го испрати до полициската „марица“.

dobivaj vesti na viber

Тој не разговараше со новинарската екипа на „А1он“. Не одговори на прашањето дали знае со колкава брзина возел во моментот кога ја усмрти 24-годишната Викторија Николова од Радовиш, а го повреди нејзиното момче. Молк имаше и на прашањето дали чувствува вина за тоа што се случи вчера на раскрсницата кај „Сити мол“.

Неговото семејство, веднаш по спроводот, прашуваше дали и кога може да го посети во затворот во „Шутка“, каде е спроведен поради опасност од бегство и влијание врз сведоци. Возачот, по сообраќајката никогаш не отиде дома, туку веднаш беше спроведен во полициска станица, па во Обвинителство на распит и на крај пред судија на претходна постапка во скопски Кривичен.

Како што веќе објавивме, на возачот му е одреден 30-дневен притвор по што е пренесен во истражниот затвор „Скопје“ во Шутка. Адвокатот Јанковиќ кој го застапува, најави жалба.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пијаница со 150 км/ч ми го уби детето, издржа казна четири години и излезе, каде јас да барам правда, праша мајка на протестот пред судот

Маја Илиевска-Пачемска

Вложена жалба на пресудата за тешката сообраќајна несреќа во скопски Карпош

Ана Ололовска

Сестрата на загинатата Викторија: Срамота за судот, имате ли барем грам човечност?

Кристијан Ландов

Протест пред Кривичен в петок, поради тригодишната казна за возачот кој ја усмрти Викторија

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Семејството на покојната со плач по пресудата: Немам зборови, згрoзен сум од оваа држава

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Три години затвор за возачот кој усмрти пешак кај „Сити мол“

Кристијан Ландов