(ВИДЕО) Арсовски: Лажгото Заев втор ден бега од одговор што точно понуда пратил до Бугарија

Од:

„Лажгото и лопов Зоран Заев се уште не и одговори на јавноста што понуда е пратена до соседна Бугарија. Коалициониот партнер на Зоран Заев јавно посочи дека е пратена нова понуда до бугарската влада и се чека одговор од нивна страна.

Зоран Заев да не се крие зад слаткоречиви изјави, кои подоцна граѓаните ги чинат одредена национална светост. Неговата „патлиџан” дипломатија ја донесе Република Македонија до ќорсокак од кој што нема излез.

Дали во понудата покрај распродавање на сите национални интереси и историја, стои и распродавање на државниот удел во приватните компании и државните компании на бугарски бизнисмени?“, праша Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Дали Зоран Заев има намера да го продаде државниот удел во Телеком, железничкиот транспорт, земјоделско земјиште низ целата држава најатрактивна, ТЕЦ Неготино, македонски пошти и уште многу други институции?

Дали ова е чекор повеќе до обезличување и потчинување на државата и граѓаните? Кому ги ветил Зоран Заев сите овие удели и државни фирми?

Наместо да се крие како кукавица од граѓаните, Заев јавно треба да каже што се има понудено до бугарската влада за да се тргне блокадата?

Претходно велеше дека договорот што го потпиша е најдобриот договор што сме го имале со Бугарија, а сега гледаме дека има потреба да праќа нови понуди, односно ветувал многу други работи. Дали тоа значи дека за одредено време може да дораскрчми и тоа што ќе остане ако му побараат уште нешто?

Зоран Заев е човек кој што за жал ја осакати Република Македонија и ги обезличи граѓаните на Република Македонија и затоа мора да си замине од функцијата која ја доби со поткуп. Затоа е потребна Влада за национален спас, наместо лопови што и сопствените родители би си ги продале за лична корист како што е Зоран Заев“, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Тримчевска: Ги поддржуваме матурантите во нивните барања и сметаме дека тие се разумни и реални

Ана Ололовска

Мицкоски: 20 илјади ученици не следат настава зошто немаат лаптоп компјутери

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Пропаднат и фалсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Заев

Ана Ололовска

Муцунски: Пописот е крајно политизиран, Пендаровски да се консултира пред да го потпише указот за Законот за попис

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ побара да се организира јавна расправа за најавената реформа на системот на основното образование

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Каевски да каже дали со пари од тендери тој и неговата фамилија се стекнале со огромен имот

Ана Ололовска