(ВИДЕО) Андоновска: Дали ЈО презема некакво дејствие во врска со случајот „Инсулин“ ?

Од:

„Министерот за здравство, Венко Филипче во текот на мандатот ќе остане запаметен само по сомнителните тендери и скандали. Тој го призна уништувањето на инсулин со важечки рок на употреба.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција соопшти дека ќе го проверува скандалот, поточно дека „ќе преземе дејствија за проверка на потеклото на лекот и процедурата за уништување на инсулинот”.

Почитувани, изминуваат два месеци од обелоденување на скандалот, но ни трага ни глас од институциите. Молк во обвинителството!“, рече Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

„Затоа прашуваме: Дали Јавното обвинителство презема некакво дејствие во врска со случајот?

Доколку ништо не е преземено, која е причината за чување на предметот во фиока?

Истрагата за случајот Инсулин не смее да заврши со „ЌЕ“.

Народот гледа дека наместо да биде приоритет борбата со криминалот, приоритет на обвинителството е испoлнувањето на политичките нарачки на Заев.

Народот на 12 април ќе стави крај на ваквото однесување и ќе следи Обнова на Македонија“, изјави Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ветуваше 500 евра плата, 5% раст и помал долг, ништо од тоа не исполни, a нема ни да исполни

Ана Ололовска

СДСМ: Додека цела ЕУ има јасна стратегија на затворање на сите електрани на јаглен, Мицкоски нуди отворање на нова во земјава

Ана Ололовска

Заев: ВМРО-ДПМНЕ си направи удар сама врз себе со објавените разговори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ѓорчев: Демографската рецесија е 9%, најмалку родени бебиња во историјата, прв пат повеќе умрени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Томовски: Власта да одговори која фирма ќе го добие 19 милионскиот тендер во РEK Битола

Ана Ололовска