(ВИДЕО) Алаѓозовски: Аквадуктот е претворен во депонија за градежен шут

Од:

„Погледнете само во каква катастрофална состојба се наоѓа аквадуктот и неговата околина.

Споменик на културата кој е вистинска реткост на Балканот е претворен во депонија за градежен шут. Реката која поминува под него е полна со ѓубре и потенцијален извор за зараза на Скопје.

Власта на обвинетиот Груевски и министерката за култура Канческа Милевска фрли над 650 милиони евра, пари на граѓаните, за камен и стиропор, а дозволи аквадуктот да биде во ваква состојба и целосно заборавен.

Ова е класичен пример за тотална негрижа на оваа власт за вистинското културното наследство во Македонија.

Скопскиот аквадуктот има историско и културно значење за граѓаните на Република Македонија и може да биде вистинска туристичка атракција.

Новата влада предводена од СДСМ ќе го заштити аквадуктот како културно наследство на Скопје.

Комплетно ќе го рехабилитираме оштетениот аквадукт и просторот околу него, ќе ја исчистиме и уредиме реката, а просторот ќе го заштитиме како културен предел.

Аквадуктот и неговата околина ќе ги претвориме во туристички и културен простор за сите граѓани на Македонија, како и за туристите кои го посетуваат главниот град“, изјави Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Кузеска: Кадри на Груевски и осомничени лица, тоа е понудата на Мицкоски за градоначалници

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против граѓаните, блокира и кочи закони што носат придобивки за сите

СДСМ: Исплашена од извесниот пораз во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ тера една иста лага со денови

Ана Ололовска

СДСМ: Неодговорното ВМРО-ДПМНЕ во Собранието упорно блокира се што е во интерес на граѓаните и на државата

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 27 години го уништуваа главниот град, сега немаат понуда па шират лаги за Петре Шилегов

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против се што е во интерес на граѓаните, упорно ги кочи измените за недела неработен ден

Ана Ололовска