ВИДЕО: Верушевски дојде да сведочи за прислушувањето

Од:

Ексразузнавачот и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски утрово се појави во кривичниот суд во Скопје да сведочи во предметот на СЈО за масовното прислушување „Таргет Тврдина“. Претходното рочиште беше одложено бидејќи немаше уредна достава дека ја примил судската покана.

Во судот насмеан со обезбедувачите влезе и ексшефот на тајната полиција, Сашо Мијалков, како и останатите обвинети во случајот, заедно со нивните адвокати.

Во „Таргет – Тврдина“ обвинети се ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, тогашниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујевски, и вработените во УБК, Никола Бошкоски, Маријан Шумуликоски, Силвана Златкова, Васил Исаковски, Валентина Симоновска и Надица Николиќ. Грујевски и Бошокоски избегаа во Грција и нив им се суди во отсуство.

Според обвинението, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани. Предметот е во доказна постапка.

Би можело да ве интересира

Вработените во СЈО чекаат плата за септември

Васко Маглешов

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Ана Ололовска

Верушевски: Само Господ знае со што се располагаат Груевски, Грујовски и Бошкоски

Маја Илиевска-Пачемска

Нови рочишта за „Таргет-Тврдина“, „Монструм“ и повторената постапка за „Триста“

Ана Ололовска

„Титаник“ продолжи со изведување докази

Ана Ололовска

Судот го казни вештакот на СЈО со 1500 евра

Васко Маглешов