Вељаноски летува на албанската ривиера, Иванов летото го поминува во Охрид

Од:

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, летните одмори ги поминува во Охрид, а претседателот на парламентот, Трајко Вељаноски се сонча на албанската ривиера.

Вељановски во Албанија ќе помине седум дена, а албанските медиуми вчера соопштија дека на истото одмаралиште е и претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

metaaa

Иванов, пак, во резиденцијата во Охрид ќе помине неодредено време затоа што од таму ги извршува и службените обврски, односно присуствува на бројните манифестации кои се одвиваат овој период.

– Кога претседателот е во Охрид, добар дел од обврските ги извршува од таму. Овој период има доста манифестации во Охрид, како Охридско лето и Струшки вечери на поезијата, така што дел одмара, а дел од времето го поминува службено – велат од кабинетот на претседателот.

Вељановски се капе на плажата Јале која е една од најубавите плажи во Албанија и ја сметаат за недопрениот рај на Европа. Се наоѓа во Влора, околу 55 километри јужно од градот, непосредно пред селото Химаре.

Би можело да ве интересира

Почна амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2024 година, поднесени 272 амандмани

Горан Наумовски

Од денеска почнува амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2024 година

(ВИДЕО) Апасиев: Терористот треба да сфати дека нема веќе играчки со Левица, ќе бидеме порадикални

Александар Тодески

Заврши собраниската расправа за изборот на Дабовиќ Анастасовска за уставен судија

Џафери: Полицијата изврши увид, Крмов ќе треба да ја плати направената штета

Горан Наумовски

Собранието го донесе новиот Деловник за работа, ќе се применува од следниот парламентарен состав