Утрински молитви по повод Рамазан Бајрам во сите џамии во Дебарско

Од:

Во сите 35 џамии на дебарското муфтиство, кое ги опфаќа општините Дебар,Центар Жупа и Маврово Ростуше, одржани беа утрински молитви по повод големиот исламски празник Рамазан Бајрам.

dobivaj vesti na viber

Централната манифестација по повод празникот, Рамазан Бајрам, беше одржана во Дебар во новата Саат кула џамијата.

Утринскиот намаз го одржа првиот човек на дебарското муфтиство, Рамазан Хаса, кој пред големиот број верници порача мир, благостојба, соживот и меѓусебно почитување.

Бајрамскиот намаз го одржа Ружди Љата, поранешен дебарски муфтија и актуелен градоначалник на Дебар.

По утринскиот бајрамски намаз верници исклучиво мажи ги посетија вечните почивалишта на нивните најблиски, по што до пладне одат во посета и честитање кај роднини и пријатели. Семејствата се собираат на заеднички ручек по што повторно се продолжува со взаемни посети.

Негувајќи ја вековната верска толеранција наследена од своите предци, во дебарскиот регион породолжуваат меѓусебните посети и честитања од православните верници, кај нивните соседи, пријатели, колеги.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за бесправно градење во Центар Жупа

А1он

Кривична пријава за дебарчанец кој на парцела на МПЦ изградил дивоградба

А1он

Кривична пријава за сопружници од Дебар што си го принудувале детето да питачи во Струга

А1он

Во Дебар по еден месец регистриран нов ковид случај

А1он

Владата даде согласност за нови имиња на улиците, плоштадите, населбите и мостовите во Дебар

Ана Ололовска

Повредените од сообраќајка во Дебар во стабилна здравствена состојба