Уставен ќе одлучува за парното

Од:

Иницијативите за кои Уставниот суд трпеше критики и коментари, а се однесуваат на високото образование, лустрацијата и Правилникот за снабдување со топлинска енергија наскоро ќе се најдат на дневен ред пред уставните судии, изјави претседателот на Уставниот суд на Република Македонија, Бранко Наумовски, посочувајќи дека в среда на дневен ред на седницата ќе биде ставено високото образование, а на почетокот на идната година по третпат и лустрацијата, објави МИА.

– Во моментов се работи на иницијативата за Правилникот за топлинска енергија, која е добиена кон крајот на август кога Судот колективно е на годишен одмор, а е процесуирана во текот на септември. Кога редовно би ја почитувале процедурата, односно роковите, во принцип не би можел Судот пред три месеци да одлучи по иницијативата, што не значи дека роковите не може да се скратат. Но, сепак, тоа е оценка на Судот, секогаш се обидуваме ваквите иницијативи за кои е заинтересирана и засегната јавноста да добијат побрз епилог. Но, како и да е, очекувам наскоро оваа иницијатива да се најде на дневен ред, вели Наумовски.

Уставниот судија Наумовски вели дека, во втората половина од годинава е намален бројот на укинувачките и поништувачките одлуки.

– Факт е дека овој состав на Судот функционира од 1 јуни 2012 година, па доколку се постави прашањето зошто има вакви очигледни отстапувања во одлучувањето и дали тоа се должи на персоналниот состав на Судот, може да се даде потврден одговор, јас едноставно би констатирал дека тоа е така затоа што така гласале судиите, истакнува тој.

За финансиската и кадровската состојба во Уставниот суд, Наумовски вели дека со години наназад институцијата е во многу тешка состојба.

Би можело да ве интересира

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното

Катерина Павлова-Николовска

Парното греење ќе се нормализира во текот на вечерта најавуваат од ЕСМ

Владата го продолжи рокот за постоење на кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

А1он

Цената на топлинската енергија утврдена согласно берзанските цени на природниот гас, сметките ќе останат исти

А1он

Пониски сметки за граѓаните кои имале послабо греење или студени радијатори порачуваат од Регулаторна

Катерина Павлова-Николовска

ЕСМ го презеде управувањето со БЕГ и Топлана Скопје Север

Ана Ололовска

2 comments

miki 17/12/2012 - 20:24 at 20:24

nie sto placame moze li da dobieme normalno parno za taka visoki ceni

Reply
stojko 17/12/2012 - 22:10 at 22:10

segde vo svet toj sto plaka se prasuva. taka ako jas ne se gream na parno, a plakam za da se gree komsijata, jas treba da bidam prasan dali toa go dozvoluvam,

Reply

Leave a Comment

seventeen − five =