Успешно заврши трансплантацијата на бубрези на Клиниката за урологија

Од:

Дваесет и седум годишен пациент на дијализа добри бубрег од почината донорка. Претпладнево успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои вчера доцна во ноќта беа експлантирани на Клиниката за Урологија. Во момнетов во тек е втората трансплантација кај 40 годишен пациент со хронична бубрежна болест кој исто така ќе добие бубрег од починатиот донор.

Благодарение на семејството на 21 годишната девојка кое ги донираше органите, до сега се спасија три животи. Од понеделник на Клиниката за ортопедија ќе се трансплантираат коски и делови од меки ткива кај пациенти со ортопедски болести.

Би можело да ве интересира

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Ана Ололовска

На Ортопедија првпат отстранет тумор на десна подлактица и заменет со коска од починат донор

Ана Ололовска

Извршена втора трансплатација на коскено ткиво кај четириесетгодишна штипјанка

А1он

Филипче: Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце пуштен на домашно лекување

А1он

МЗ: Во тек е трансплантација на бубрег од починат донор, експлантирани се коскени ткива

Ана Ололовска

Филипче: Пациентот на кој во средата му беше трансплатирано срце полека се опоравува

А1он