Уредена е пристапната пашечка патека до третиот Габровски водопад

Од:

Трите водопади од Габровскиот се достапни за туристите со уредување на пристапната пешачка патека до третиот, информираа од Општина Струмица.

-Јас сум задоволен што овој проект успешно се заврши, а конкретно подразбираше градење патека во должина од 740 метри, продолжување и реконструкција на претходната патека и пробивање на нова до третиот водопад, со што е овозможен безбеден пристап до него. Изградени се и два моста и обновени неколку летниковци, рече градоначалникот Јаневски.

Овој проект се реализираше во изминатите три месеци со средства од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој во износ од 6 милиони и 350 илјади денари.

Би можело да ве интересира

Трагична сообраќајка во струмичко, Радовишанец го загуби животот

Дванаесет вработени во струмичката болница позитивни на Ковид-19

Жарко Настоски

Струмичката болница доби санитетско возило откако директорот апелираше преку Фејсбук

Жарко Настоски

Директорот на струмичката болница преку Фејсбук бара донации за болничко возило

Искра Манојлоска

Филипче од Струмица: Ги прошируваме болничките капацитети, кадар има доволно

Ана Василевска

Коронавирусот ја наполни струмичката болница, директорот бара дополнителен персонал

А1он