Уписите во средните училишта според предвидените рокови

Од:

Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска информираше дека уписите во средните и во основните училишта ќе се одвиваат според роковите. Конкретно, за средните училишта Адеми посочи дека во наредните денови ќе бидат донесени уредби за да се конкретизира како ќе се одвиваат уписите, а можеби и ќе бидат подготвени протоколи.

Адеми, одговарајќи на новинарски прашања појасни дека матурантите ќе се запишуваат на факултетите, како што кажа, идентично како пред воведувањето на државната матура, но и за ова Владата ќе донесе посебна уредба.

Приемен испит или квалификационен испит, додаде тој, се организирало и до сега доколку повеќе лица имаат ист број на бодови.

Би можело да ве интересира

Филипче: Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

А1он

Кризен штаб: Состојбата во гостиварско со Ковид-19 е сериозна, граѓаните се неодговорни

А1он

Комисијата за заразни болести размислува за задолжителен ПЦР тест и за оние кои транзитираат низ земјава

А1он

МЗ појаснува: За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

А1он

141 нов случај на Ковид-19, почината e една пациентка

А1он

Обвинителството предлага казни од по 2.500 евра за четири лица кои организирале веселби во време на пандемија

А1он