Универзална сала ќе добие нов лик

Од:

Универзаланата сала комплетно ќе се реконструира, а Владата од буџетот за таа намена веќе издвоила 400 милиони денари.

dobivaj vesti na viber

Според владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев новиот објект ќе ги задоволи модерните стандарди за работење и престој на вработените, изведувачите и посетителите.

„Објектот генерално ќе го задржи надворешниот изглед заради зачувување на автентичноста. Ќе се изведе реконструкција и засилување на постојната челична и бетонска конструкција, а ќе биде изграден од најсовремени енергетско ефикасни материјали“, тврди Ѓорѓиев.

Целосно ќе се реновира внатрешноста на Универзална сала со најсовремена аудио и видео опрема која ќе овозможува одржување на секаков вид настани. Во проектот е зацртана и изградба на повеќенаменска сала со капацитет од 1.500 места, но и на нова помала сала со капацитет од 100 места. Ќе биде изграден и подземен паркинг на две нивоа на потегот под платото кое води кон булеварот.

Се предвидува конечниот нов лик Универзалната сала да го добие една гоина и пол по почетокот на работите кои се најавуваат за од следната година.

Би можело да ве интересира

ЈП „Градски паркинг“: Не е во функција наплаќањето преку СМС порака

А1он

Советниците од опозицијата ја прекинаа седницата на град Скопје и порачаа – НЕ за бугаризација

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

А1он

Силниот дожд урна потпорен ѕид во скопска Пинтија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силно невреме во делови од земјава, во Тетово поплавени улици

Катерина Павлова-Николовска

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ