Во „крајслер“ на автопатот Скопје-Велес пронајдени 12 мигранти, приведени две лица

Од:

На 14.10.2019 година околу 03:00 часот од страна на полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграција на автопатот А1 Скопје-Велес било запрено патничко моторно возило „крајслер“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од 25 годишно лице, во кое сопатник бил малолетник, и двајцата од Радовиш, информираат од МВР.

При преглед на возилото, како што се наведува во соопштението на МВР, биле пронајдени 12 мигранти, на возраст од 23 до 48 години, од кои 11 од Бангладеш и еден од Пакистан.

Возачот и сопатникот биле приведени во Полициската станица Велес, а известен е и јавен обвинител.

По целосно документирање на случајот, против приведените ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

Американскиот Врховен суд расправа за судбината на децата на нелегалните имигранти во САД

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Пронајдени седум мигранти на патот Валандово – Струмица, шест Кубанци се обиделе илегално да ја преминат границата со Грција

Ана Ололовска

Четворица мигранти исчезнале во Дунав во близина на Апатин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Спасовски на Салцбуршкиот форум: Ги поддржуваме сите заеднички иницијативи во справувањето со миграциските предизвици