Уапсен вториот напаѓач на Христијан Пендиков

Од:

Полицијата во Охрид вчера попладнето го привела 23-годишниот битолчанец Б.А., кој е вториот осомничен напаѓач врз Христијан Пендиков од Охрид.

Портпаролот на СВР – Охрид, Стефан Димоски, потврди дека вчера во 17 часот полициски службенци го лишиле од слобода Б.А., лице барано со централна потерница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“ по член 131 од Кривичниот законик.

Според Димоски, Б.А. е задржан во полициска станица и ќе биде предаден на надлежното ОЈО.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендиков: Не се плашам, но добивам смртни закани

Орце Костов

(ВИДЕО) Адвокатот на Илија Спасески го напушти судењето: Обвинителството заборави дека Пендиков е роден во Охрид и е македонски државјанин

Орце Костов

Пендиков се врати во Охрид: Пред истражителите го опишува нападот врз него

Орце Костов

Судењето за Пендиков ќе продолжи на 31 мај, најавено присуство на оштетениот

Орце Костов

ВИДЕО: Пендиков се уште се лекува, повторно не дојде на судењето против неговите напаѓачи

Орце Костов

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Татко му на Илија Спасески спасуваше Бугари во несреќата во Охрид, ова е политичка работа

Орце Костов