Уапсен организаторот на борби со кучиња кој со крвавите животни се фалеше на Фејсбук

Од:

19-годишник од тетовското село Лавце е уапсен за „мачење животни“ бидејќи организирале борби со кучиња, а фотографии објавил на социјалните мрежи.

– Полициски службеници на СВР Тетово во содејство со полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, вчера (21 февруари) околу 12 часот и 40 минути во тетовско Лавце го лишиле од слобода 19-годишниот Х.Х. од ова село поради сомнение дека заедно со уште две други лица бил инволвиран во кривично дело „мачење животни“, информираше МВР.

Едно од кучињата со видливи повреди било пронајдено во напуштена куќа во тетовско Селце, по што било предадено на Агенцијата за храна и ветеринарство. Тој е задржан во Полициската станица Тетово за целосно расчистување и документирање на случајот.

Би можело да ве интересира

Загина велосипедист, уапсен возачот на камионот кој го удрил

Мароканец украл камион, полицијата го фати кај Лојане

Тинејџери предивикале сообраќајна несреќа, осуммина повредени

Катерина Ѓуровски

Две несреќи со трагични последици: загинаа возач на камион и на мопед

(ВИДЕО) Психијатар од Сплит измачувал 67 кучиња и два волка: Ова е логор

За насилникот кој злоставуваше малолетничка се бара притвор, немала ни 15 години

Катерина Ѓуровски