Триесет дена притвор за Владимир Панчевски, експретседателот на Кривичен суд

Од:

Триесетдневен притвор му одреди велешкиот суд на поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски поради тоа што не се појавил на рочиште за главна расправа за предметот „АКМИС“, објави Коалицијата за правично судење.

„Главната расправа се одложи поради отсуство на обвинетиот и неговиот бранител. Судот на обвинетиот му определи мерка притвор во траење од 30 дена“, велат од Коалицијата.

Против Владимир Панчевски уште пред една година беше поднесен обвинителен предлог од страна на скопското обвинителство, за злоупотреба на службената положба во врска со системот за управување со судските предмети (АКМИС) во Кривичниот суд.

Судењето се одложува повеќе од девет месеци и досега не е почната ни главната расправа.

На Панчевски треба да му суди велешкиот суд, за да се избегне евентуална пристрасност бидејќи тој претходно раководеше со Кривичниот суд во Скопје.

Би можело да ве интересира

Притвор за двајца албански државјани за поседување 226 грама марихуана

А1он

Се бара притвор за 55-годишен скопјанец поради силување

А1он

Притвор од 30 дена за осомничениот за убиството на сопругата во Гостивар

А1он

Судијката што го ослободи шоферот кој усмрти човек и бебе е истата што не му го одзеде пасошот на Мијалков

Искра Манојлоска

Нефи Усеини и брат му остануваат во притвор, поништена гаранцијата од 30.000 евра

Кристијан Ландов

Одреден притвор за Нефи Усеини и неговиот брат, двајцата се во бегство

Кристијан Ландов