Трибина „Значењето на авторството и иноваторството во насока на поттикнување на економскиот развој“

Од:

На Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје, денеска во организација на Здружението на граѓани „Еснафи“ ќе се одржи трибина „Значењето на авторството и иноваторството во насока на поттикнување на економскиот развој на Република Македонија“.

Целта на трибината е да се разменат стручни мислења за можностите за унапредување на искористувањето на правата на интелектуална сопственост во насока на зголемување на конкурентноста на македонското стопанство. На форумот ќе се обратат Љубомир Ракиџиев претседател на ЗГ „Еснафи“ и Сафет Емрули директор на Државниот завод за индустриска сопственост, а за значењето на правата на интелектуална сопственост за развојот на економијата доц. д-р Неда Здравева, Правен факултет „Јустинијан Први“.

Трибината е поддржана од ЗГ СПАТУМ, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Државниот завод за индустриска сопственост, Центарот за образование за интелектуална сопственост при Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје, Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, како и Националниот совет за претприемништво и конкурентност.

Би можело да ве интересира

„Студентски отпор“ најави протести доколку не им се исполнат сите барања

Ана Ололовска

Студентски отпор бара средба со министерот за образование

Катерина Павлова-Николовска

Од денеска аплицирање за субвенциониран студентски оброк за студентите кои досега не го оствариле ова право

Груби го најави Ахмети како спектакл за млади, а Ковачевски ѝ посака успех на ДУИ на партиските митинзи

Орце Костов

Средношколците и студентите со своите барања пред МОН – полесна државна матура и подобар студентски стандард

Ана Ололовска

МОН префрли пари, но студентите не се откажуваат од протестот: „Не може пари за оброк да добиваме на крајот од месецот“

Орце Костов