Три години од несреќата кај Ласкарци, пресуда уште нема

Од:

16 лица загинаа, а 37 завршија во тешки повреди во сообраќајната несреќа што на денешен ден пред три години се случи кај селото Ласкарци на патот Скопје-Тетово откако автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот пробивајќи ја заштитната ограда.

dobivaj vesti na viber

Неколку месеци по несреќата, во септември истата година во Основниот кривичен суд во Скопје почна судскиот процес во кој има шестмина обвинети, сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во фирмата, Ремзи Мифтари, и возачот на автобусот, Маноил Трифуновски, како и тројца вработени во станицата за технички преглед. Процесот уште трае.

Би можело да ве интересира

Кривичниот суд за случајот „Ласкарци“: Ние ургираме, но не ни го доставуваат супервештачењето

Горан Наумовски

Семејствата на загинатите кај Ласкарци: Има сомнеж дека супер вештачењето е за заштита на виновниците, ќе бидеме радикални!

Кристијан Ландов

Убиен жител на скопското село Ласкарци

Кривичен суд: Техничкиот факултет во Битола не прифаќа да го изврши супервештачењето за „Ласкарци“

Ана Ололовска

Одложено рочиштето за случајот „Ласкарци”

Ана Ололовска

Судењата за Ласкарци и Тортура се одлагаат, информираат од Кривичен суд

Ана Ололовска