Трајанов: Владата да ја повлече солгасноста за францускиот предлог, ЕУ да ја одложи одлуката за усвојување на преговарачката рамка

Од:

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз во врска со Францускиот предлог за разрешување на спорот наметнат од Бугарија и деблокада на евроинтеграциските процеси смета дека: Прво, Владата на Македонија да ја повлече согласноста за прифаќање на Францускиот предлог, во кој на суптилен начин се вградуваат националистичките барања на Бугарија, а со Протоколот усогласен помеѓу претставници на двете влади детално се разработува имплементацијата на истата.

dobivaj vesti na viber

Второ, ги повикуваме земјите членки на Европската унија, посебно Хрватска, Словенија, Австрија, Чешка и Словачка, да стават вето но ставање на дневен ред на Преговарачка рамка во која се вградуваат националистички барања на Бугарија сврзани со идентитет, јазикот, историски и образовни прашања .

ЕУ треба да се држи до основните европски вредности и принципи и Копенхашките критериуми. Трето, со оглед на фактот што претставници на Владата на Македонија директно беа вклучени во преговорите со Бугарија, бараме нивно повлекување (оставка) од функциите, посебно министрите за надворешни работи и евроинтеграции.

Четврто, Демократскиот сојуз е против Францускиот предлог и ги повикува граѓаните своите ставови да ги искажат преку социјалните мрежи или со мирни протести, за да види Европската Унија дека овде има силен граѓански -народен отпор против загрозување на Македонскиот национален идентитет.

Демократскиот сојуз ќе ја повлече поддршката на Владата доколку се согласи Преговарачката рамка да биде усвоена од Советот на Европската Унија.

Би можело да ве интересира

Трајанов за бугарски „Дневник“: ЕУ и ветото од Бугарија се дел од причините за изборниот пораз

А1он

Павле Трајанов се откажа од коалицијата со ДОМ и ЛДП

Искра Манојлоска

Трајанов: Не се откажуваме и покрај тоа што Владата не даде зелено светло за една изборна единица

Жарко Настоски

Павле Трајанов предлага да се формира Агенција за борба против тежок криминал и висока корупција

Жарко Настоски

Демократски сојуз бара одложување на пописот

Македонија да биде една изборна единица – бараат малите партии, ако нема договор можни се и блокади на Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска