Традиционална велосипедска тура во чест на загинатите припадници на МВР во акцијата „Диво насеље“

Од:

По повод годишнината од трагичните настани во кумановско „Диво насеље“, утре ќе се одржи традиционалната меморијална велосипедска тура „Почесен круг со велосипеди во чест на загинатите припадници на МВР“, на која учество ќе земат околу 150 велосипедисти на релација Куманово-Гостивар.

Турата ќе започне во 7:00 часот со старт од бензинската пумпа на „Макпетрол“ на влезот во Куманово и ќе продолжи по автопатот до Скопје, потоа низ градот Скопје и тоа до гробиштата во село Студеничани, „Камник“, село Стајковци, гробиштата „Бутел“, касарна „Илинден“ и „Ѓорче Петров“, од каде ќе продолжи по автопатот до Тетово – градски гробишта, село Брвеница“, во продолжение по автопатот до село Зубовце (Гостивар) и ќе заврши на гробиштата во Гостивар.

Велосипедската тура ќе се одвива во услови на редовен сообраќај, со движење по десната страна на коловозот во правец на движење и пропуштање на учесниците во истата од страна на сообраќајната полиција на семафоризирани и пофреквентни крстосници.

Заради непречено одвивање на настанот, МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде ќе се одвива велосипедската тура.

Би можело да ве интересира

Средба на заменик министерот Буши со заменик шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Голдстајн

Ана Ололовска

ВИДЕО: Екстрадирано лице од Германија со вкупна затворска казна од 20 години

Ана Ололовска

Сашо Тасевски повторно избран за директор на Бирото за јавна безбедност

Жарко Настоски

Дебранец сакал да регистрира автомобил внесен од странство со невистини документи

Ана Ололовска

Приведено лице барано со потерница за издржување на казна затвор од четири години

Ана Ололовска

Средба на министерот Спасовски со шефот на Канцеларијата на ИОМ во Скопје, Божиновска Петрушевска

Ана Ололовска