Тетовското обвинителство поведе постапка за дилер на дрога, определен притвор

Од:

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 34-годишно лице поради постоење основано сомнение дека го сторил кривичното дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

– Наркотичната дрога марихуана, со количина од 45 грама, кај осомничениот била пронајдена на 15.9.2020 година, при вршење рутинска контрола од полициски службеници кај наплатната рамка во близина на село Желино, соопштија денеска од ЈО на Република Северна Македонија.

Јавен обвинител кој постапува во предметот, со цел обезбедување на непречено одвивање на кривичната постапка, до надлежен суд доставил предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице.

Судот со Решение на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Претрес во Бутел, приведен дилер на дрога

Ана Ололовска

Приведен дилер на хероин од Кавадарци

Ана Ололовска

Две лица од Дебар и еден албански државјанин под истрага за марихуана

Ана Ололовска

Приведено лице од Радовиш поради дрога

Ана Ололовска

Поднесено обвинение против 29-годишно лице од Скопје за поседување дрога и муниција

Ана Ололовска

Поведена истрага за недозволена трговија со марихуана​

Ана Ололовска