Tемпературата на Дојранско езеро 30,8 степени, а на Охридско 26

Од:

За околу два степена е зголемена температурата на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро попладнево во однос на утринава.

Според последните мерења на УХМР во 13:30 часот, температурата на водата на Охридското езеро е 26 степени, а утрово била 23,5, на Преспанското е 27, а била 25,5, додека на Дојранското изнесува 30,8 степени, а била 29.

Како што велат од Секторот хидрологија, Дојранското езеро е поплитко поради што и полесно се загрева. Оттука и природно е да има повисока температура.

Би можело да ве интересира

Димковски потврди дека концесионерот на Охридското езеро ловел со мрежи и ги кршел законите

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Украсена подводната новогодишна елка на дното на Охридското езеро

Ана Ололовска

Инспекциски служби вршат проверка на работењето на концесионерот со Охридското Езеро

Ана Ололовска

Охридското Езеро доби нов концесионер – со рибниот фонд ќе стопанисува фирмата „Летница Белвица“

Ана Ололовска

Десет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Поради болки Марко се откажа од намерата да го преплива целото Охридско Езеро

Ана Ололовска