Телефонот на Јанева пронајден кај сестрата на девојката на нејзиниот син

Од:

„А1 он“ од извори во истрагата донава дека вториот телефон Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го пронашло во Гевгелија, кај сестрата на девојката на синот на Катица Јанева.

Телефонот што беше пронајден денеска, а за кој што извести и Обвинителството, во моментот кога полицијата го побара при претресот на нејзинот стан, таа кажа дека е изгубен. Денеска, образложениeто кога е пронајден телефонот бил дека мобилниот апарат бил подарен.

Јавната обвинителка Вилма Русковска во интервју рече дека синот на Јанева тврдел дека вториот телефон бил изгубен во Белград.

Вештачењето за едниот одземен телефон на Јанева е пристигнато во Обвинителството, но не соопштуваат детали.

Утрово шефицата на СЈО се појави во Обвинителството, каде на колегите им соопштила дека е под стрес и негирала вмешаност во аферата.

Би можело да ве интересира

Новата адвокатка на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска, ќе прави увид во доказите на Обвинителството

Васко Маглешов

Кaтанец на вратата на „1 ТВ“

А1он

Извештајот за разрешувањето на Јанева ќе остане тајна

Васко Маглешов

Со ознака „доверливо“ извештајот за Катица Јанева нема да го види јавноста

А1он

СЈО нема да ѝ исплаќа пари за кирија и сметки на Катица Јанева

Васко Маглешов

Во „Рекет“ се истражува и станот кој Јанева не го замрзнала, а го купил Сашо Василевски

Васко Маглешов