Сугарески: Сконцентрирани сме на спроведување демократски избори, а за коалицфирањето ќе се одлучува по изборите

Од:

Фокусот на СДСМ во моментот е на спроведување демократски избори на 12 април, а за коалицирањето ќе се одлучува по изборите, изјави денеска министерот за транспорт и врски и член на владеачката СДСМ Горан Сугарески.

-Знаете дека Процесот и на Рамковниот договор е кога е СДСМ на власт, заеднички процес, а и на Преспанскиот договор. Ние сме сконцентрирани сега на тоа што на 12 април да се случат демократски избори на кои што убеден сум СДСМ ќе победи. Во делот на коалицирањето ќе се случува после тоа, кажа Сугарески на прес конференција запрашан дали повторно се отвара патот за коалицирање на СДСМ со актуелниот коалициски ДУИ по изјавата дадена синоќа од лидерот Али Ахмети.

Ахмети на Четвртиот Конгрес на ДУИ одржан синоќа во Скопје порача дека се подготвени за коалиција со оној кој ќе ги почитува Охридскиот рамковен договор и Преспанскиот договор, кој заедно со Договорот за добрососедство со Бугарија ги посочи како затворени прашања кои обезбедуваат посигурна иднина на РСМ.

-Секое настојување за ставање раце на овие три елементи ќе биде соочено со отпор и нас нема да не има за партнери, кажа Ахмети.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ветуваше 500 евра плата, 5% раст и помал долг, ништо од тоа не исполни, a нема ни да исполни

Ана Ололовска

СДСМ: Додека цела ЕУ има јасна стратегија на затворање на сите електрани на јаглен, Мицкоски нуди отворање на нова во земјава

Ана Ололовска

Заев: ВМРО-ДПМНЕ си направи удар сама врз себе со објавените разговори

Ана Ололовска

Заев: Кандидатските листи на 9 март, коалицијата СДСМ-Беса ќе ја победи ДУИ во шестата и.е.

Ана Ололовска

Заев испорача ветувања за економијата, бара работа од сите и рационализација на институциите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заев ветува 100 илјади нови работни места, 36.000 денари просечна и 18.000 минимална плата

Ана Ололовска