Судијката што го ослободи шоферот кој усмрти човек и бебе е истата што не му го одзеде пасошот на Мијалков

Од:

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ која досуди условна казна за шоферот кој усмрти човек и неродено бебе, својата популарност ја стекна во времето на владеењето на Никола Груевски, кога во јавноста важеше за една од „Сваровски“ судијките.

Таа во јавноста стана позната кога го одби барањето на СЈО за одземање на пасошот на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков.

За неа се велеше дека е Сваровски судијка која му прави сопки на Специјалното јавно обвинителство.

Во 2017 година, СЈО поднесе претставка до Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување на одговорност за судија, која се однесуваше на Елена Илиевска Јосифовиќ.

Од СЈО тогаш бараа да се испита нејзината работа од аспект на нестручното и несовесно вршење на судиската функција.

Освен тоа, работата на СЈО беше отежната поради нејзиното одбивање на барањата за претрес на функционери.

„Сваровски“ судиите го добија својот прекар откако во еден од објавените телефонски разговори, беше споменато меѓусебното дарување со популарните кристали меѓу судијките за стекнување на меѓусебни симпатии и влијание во одлучувањето.

Илиевска Јосифовиќ овој пат ја шокираше јавноста откако досуди условна казна за шоферот кој предизвика сообраќајна несрееќа во која настрадаа 32-годишниот Димитриевски и плодот на неговата бремена сопруга.

Јавноста за пресудата дозна откако сопругата на загинатиот објави на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Груевски, Мијалков, Камчев, Новачевски дел од осомничените за перење пари

Ана Ололовска

Јанакиески ќе бара да биде дел од листата на оштетени во предметот за прислушкувањето, во кој обвинети се Мијалков и Јанкулоска

Кристијан Ландов

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

А1он

Мијалков му враќа на Мицкоски: Дали цената за амнестирање на твоите криминали е губење на изборите?

Ана Ололовска

Триесет дена притвор за Владимир Панчевски, експретседателот на Кривичен суд

Мери Јордановска

Ременски бара изземање на Русковска од судењето за „Меѓународен сојуз“: Таа е селективна и ќе ја попречува правдата

Мери Јордановска