Студентски дом „Скопје“: Студентите од денеска имаат греење и топли радијатори

Од:

„Ве известуваме дека Државниот студентски центар со помош на БЕГ ги реши и санира проблемите настанати со дефект во внатрешната инсталација во студентскиот дом „Стив Наумов“. Студентите од денеска имаат греење и топли радијатори, а од пред два дена и топла вода.

dobivaj vesti na viber

Проблемот којшто се јави со греењето и топлата вода беше од техничка природа поради дотраена опрема. Студентските домови беа затекнати во катастрофална состојба со долг од над 5 милиони евра од кој се подмирени 2 милиони евра. Продолжуваме да ги намалуваме заостанатите долгови, а истовремено вложуваме во подобрување на условите во домовите.

Ќе започне и реновирање на кујната во „Гоце Делчев“, реконструкција на крововите во “Стив Наумов”, поставување видео надзор за обезбедување и поголема безбедност на студентите, како и реализација на јавни набавки ма опрема по највисоки ИСО и ХАСАП стандарди. Наскоро ќе воведеме ново мени после повеќе од 15-тина години. Со тоа значително ќе се подобри исхраната со што решаваме уште еден голем проблем на студентите.

Проблемите се решаваат од корен, и ги уверуваме студентите дека условите за живот и учење во домовите ќе се подобруваат“ се вели во соопштението на Државен студентски дом „Скопје“ – Скопје.

Би можело да ве интересира

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

А1он

Силниот дожд урна потпорен ѕид во скопска Пинтија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силно невреме во делови од земјава, во Тетово поплавени улици

Катерина Павлова-Николовска

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје