Струмичките пожарникари два дена го снабдуваат со техничка вода селото Мемешли

Од:

Втор ден по ред струмичките пожарникари со цистерна ги снабдуваат со техничка вода жителите на селото Мемешли откако им пресушили тамошните бунари.

-По барање на жителите до Општината веќе два дена им носиме вода до бунарите, кои заради сушата и топлото време пресушија. Водата не е за пиење, туку за лични потреби и за напојување на стоката. Со вода за пиење се снабдуваат од извори, а со доставување на техничка вода ќе продолжиме се додека е потребно, рече командирот на ТППЕ Струмица, Алексндар Гудев.

Инаку, во селото Мемешли живеат околу педесетина жители од турската национална заедница.

Би можело да ве интересира

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он

Земјотрес во Струмичко со интензитет од три степени

А1он

Две лица утрово ограбиле обложувалница во Струмица

А1он

ВИДЕО: Карлеуша наполни струмички клуб, турканици и еуфорија наместо дистанца и мерки