Стратешки дијалог со САД на 2 јуни во Вашингтон

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес кога одбележуваме 14 години од потпишувањето на Декларацијата за стратешко партнерство со САД, одржа прес конференција посветена на претстојниот стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД што ќе се одржи на 2-ри јуни, во Вашингтон.

Северна Македонија ќе биде првата земја од Западен Балкан која ќе одржи стратешки дијалог со САД, што претставува голем дипломатски успех, но и важен дел од исполнување на нашите стратешки интереси во согласност со евро-атлантскиот курс на земјава, информира МНР.

„Стратешкиот дијалог меѓу Република Северна Македонија и САД претставува потврда за ова силното сојузништво меѓу двете земји и во исто време значаен форум кој ќе обезбеди надградување на стратешкото партнерството, зајакнување на соработката, и на некој начин подигнување на билатералните односи на едно повисоко ниво. Тоа ќе значи врамување на билатерална соработка во една правилна институционална форма, предводена од дипломатиите на двете земји, која на среден и на долг рок сигурно ќе придонесе во зајакнување и продлабочување на соработка во поширок број области.”- истакна Османи

Во рамки на Министерството за надворешни работи веќе е формирана работна група од искусни дипломати, која ќе работи на успешна подготовка на стратешкиот дијалог; додека наредната недела ќе биде формирана и поширока Меѓуресорска работна група, во која ќе бидат вклучени поголем број претставници од повеќе министерства, институции и агенции од земјава, и која ќе има задача да определи конкретни и детализирани предлози и планови за кои ќе се разговара за време на стратешкиот дијалог.

Со стратешкиот дијалог ќе бидат опфатени теми од билатералните односи, но и оние кои се од значаен глобален интерес. Во фокусот ќе бидат прашања од областа на одбраната и економската соработка, трговијата и инвестициите, но ќе се опфатат и прашањата од доменот на образованието, транспортот, енергетиката, климатските промени, демократскиот развој, борба против корупција, владеењето на правото итн, соопштува МНР.

Преку одржувањето на стратешкиот дијалог, Северна Македонија и САД влегуваат во нова фаза во изградба на односите, што е особено значајно не само за земјата, туку и за целокупниот регион, особено во контекст на актуелните безбедносни закани. Воедно, тоа е и израз на нашите заеднички заложби за зајакнување на врските и промовирање на споделените вредности за демократски развој и стабилност во регионот, кој преставува составен дел на евроатлантската заедница, се вели во соопштението на МНР.

Би можело да ве интересира

Состанок во форматот Б6 со специјалните претставници за Западен Балкан

Ана Ололовска

МНР: Го одбивме барањето на руската амбасада за користење на воздушниот простор за лет до Белград

Катерина Павлова-Николовска

Средба Османи – Генчовска: Остра осуда за инцидентот во Битола

Ана Ололовска

Бугарската министерка за надворешни во посета на Македонија

Ана Ололовска

Османи-Сузуки: Билатералните односи меѓу С. Македонија и Јапонија исклучително блиски

Ана Ололовска

Османи на средба со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино

Ана Ололовска