Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

– Добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев за реафирмирање на посветеноста на НАТО на членството на Северна Македонија. Процесот на ратификација е во тек и со нетрпение очекуваме Северна Македонија наскоро да и се приклучи на нашата Алијанса, објави Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Шекеринска се надева дека приемот во НАТО нема да ги одложи превремените парламентарни избори

Ана Ололовска

Шекеринска очекува неделава Протоколот за НАТО да биде ратификуван во Холандија, а до Лондонскиот самит и во Франција

Ана Ололовска

Макрон најавува средба со Трамп пред самитот на НАТО во Лондон, на 4 декември

Ана Ололовска

Тимоние: Франција до крајот на годината ќе го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Ана Ололовска

Помпео: НАТО мора да се менува или ризикува да застари

Лавров: НАТО нема да ја поддржи иницијативата на Русија за мораториум

Ана Ололовска