Стејт департмент: Скопје и Софија да го решат спорот надвор од пристапниот процес

Од:

САД ги повикуваат Софија и Скопје да ги решат постоечките билатерални спорови надвор од пристапниот процес за да се постигне заедничката цел – членство на Северна Македонија во ЕУ, изјавија од прес-службата на Стејт департментот.

Оттаму потсетуваат дека САД и Бугарија се силни поддржувачи на евроатлантската интеграција на Западен Балкан.

-Ја поздравуваме добрата волја за преговори. Ги повикуваме Бугарија и Северна Македонија да ги решат постоечките билатерални прашања надвор од пристапниот процес за да се постигне заедничката цел – членство на Северна Македонија во ЕУ, велат од Стејт департментот.

САД се прецизно јасни во својата желба да ја видат Северна Македонија, која моментално е кандидат за членство, како влегува во следната фаза на процесот, со одржување на првата меѓувладина конференција до крајот на годината.

-Процесот на проширување промовира долготраен мир, стабилност и просперитет во целиот регион. Одлуката на ЕУ да ги отвори пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија во март беше позитивен чекор и беше во служба на лажниот наратив дека Трансатлантската заедница го остава зад себе Балканот, се вели во изјавата.

Од Стејт департментот истакнуваат дека секакви задршки во патот за пристапувањето на овие земји во ЕУ, го ризикува отворањето на прашањето за кредибилитетот на ЕУ во регионот.

Би можело да ве интересира

Изборите во Бугарија закажани за 4 април

Жарко Настоски

Претседателот Радев сака да ги одложи парламентарните избори во Бугарија

Првите дози вакцини од Модерна во Бугарија ќе пристигнат во среда

Ана Ололовска

Бугарскиот претседател Радев започнува консултации за парламентарните избори

Жарко Настоски

Втората пратка од 25.000 вакцини веќе е во Бугарија

Ана Ололовска

Русија протерува бугарски дипломат, реципрочна мерка по сличен потег на Софија

Жарко Настоски