Стаменковска ја најави кампањата „За фер избори пријави притисок“

Од:

Дополнителната заменик министерка во Министерството за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски денеска ја најави кампањата „За фер избори пријави притисок“ со која ги охрабрува вработените во јавниот сектор да пријават секаков вид на заплашување, притисок и поткуп на глас за време на изборите што ќе се одржат на 12 април.

Таа истакна дека вработените во јавниот сектор се слободни граѓани, и како такви треба да го остварат и своето право на глас.

– Довербата од граѓаните кои ми пишуваат секојдневно ќе ја искористам за да помогнам и придонесам за фер изборен процес и во таа насока во следниот период ја најавувам кампањата која ќе ја започнам по општините во земјава, со цел да ја подигнам јавната свест за професионална и деполитизирана администрација која не трпи притисок, заплашување и поткуп, рече дополнителната заменик министерка.

Стаменковска најави и дека од следната недела ќе почне со неколку посети по општините, прво ќе го посети Штип, потоа Крива Паланка, Свети Николе и Битола, и ги повика сите граѓани, институции и вработени во јавниот сектор да се придружат и да ја поддржат оваа кампањата.

– Ги охрабрувам и сите оние кои на било каков начин до сега биле заплашувани, им се вршело каков било притисок од било кој апсект а се вработени во јавната администртација да не поддржат и посетат на настаните, додаде дополнителната заменик министерката.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стојаноска: Со изборот при купување, секој од нас прави избор кон спас на македонската економија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владите во светот преземаат сериозни мерки, а Заев и СДСМ се однесуваат крајно неодговорно

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Власта во ек на пандемија сака да профитира од превозот на нашите сограѓани од странство

Ана Ололовска

Мицкоски: За навредите и заканите на Стевче Јакимовски кон Чомовски, обратете му се нему

Ландов

(ВИДЕО) Арсовски: Воено профитерство и во услови на криза – тестовите за Ковид-19 ги наплаќаат 4 пати поскапо од пазарната цена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Љутков: Со купување на македонски производи ќе ги спасиме работните места во компаниите

Ана Ололовска