ССНМ остро ги осудува заканите на Штерјев кон новинарите

Од:

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува денешното однесување на претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев. Како што пренесува порталот А1он, Штерјев денеска им упатил недолични пораки на новинарите на овој медиум преку нивни колега, нарекувајќи ги „неуки“, „недоквакани“ и ред други навреди, вели ССНМ преку соопштение.

„ССНМ потенцира дека ваквото однесување на избраните функционери е недозволиво и суштински поттикнува непријателско однесување кон медиумските работници, па дури и напади кон новинарите. Сакаме да го потсетиме Штерјев дека слободата на медиумите е еден од најважните, ако не и најбитниот столб на едно демократско општество и дека ваквите испади не одат во прилог на никого.

Од соопштението на А1он се разбира дека непријателството на Штерјев потекнува од начинот на известување на овој медиум и сакаме да потенцираме дека доколку некој функционер или било кој граѓанин е незадоволен од начинот на којшто известуваат медиумите постојат многу поцивилизирани начини да се разрешат недоразбирањата.

Постои институтот демант, а во крајна линија Штерјев и останатите носители на јавни функции можат да се обратат со жалба до Советот за етика во медиумите на Македонија.“, се вели во соопштението на ССНМ.

Би можело да ве интересира

ССНМ: Заев да внимава што зборува за новинарите

ССНМ и ЗНМ остро ги осудуваат заканите кон Героски, институциите да реагираат

Првомајски марш на ССНМ – Останува неивесноста во новинарската професија

Ана Ололовска

ССНМ остро го осудува нападот врз екипата на ТВ 21

Татјана Ташкова

Конкурс на ССНМ за авторски текст

Ана Ололовска

Истражување на ССНМ: Медиумите ги поседуваат и ги управуваат главно мажи

Ана Ололовска