Српската полиција упати помош за Македонија во возила и пумпи

Од:

Министерството за внатрешни работи на Србија соопшти дека денеска упати помош за Македонија во механизација и луѓе за санирање на последиците од поплавите предизвикани од временските неприлики. Како што се наведува во соопштението, околу 20 припадници на пожарникарско-спасувачките единици на српската полиција тргнале кон Македнија за да помогнат на граѓаните.

Помошта се состои од повеќе теренски возила и камиони со неопходна опрема и пумпи.

Министерот за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ сам понудил помош околу заштитата на граѓаните и санирање на теренот.

Црвениот крст на Србија определи посебна сметка на која фирмите, граѓаните, институциите во Србија кои сакаат да помогнат може да донираат парични средства кои ќе бидат префрлени на македонскиот црвен крст за набавка на неопходните производи за загрозените жители.

Би можело да ве интересира

Косово ја бојкотира церемонијата на доделување Нобелова награда за Петер Хандке

Вучиќ: Курти почна да се занимава со кадровски прашања во Белград

ВИДЕО: Војската на Србија претстави нови хеликоптери купени од Русија

Косовско–српски судир околу вистината за масакрот во селото Рачак во 1999 година

ВИДЕО: Се појави снимка од инцидентот со жената која сакаше да помине со српско знаме по мостот на Косовска Митровица

Татјана Ташкова

Јеремиќ: Аферите на власта не се доволни за да СзС излезе на изборите на пролет следната година

Ана Ололовска