Средба Османи – Генчовска: Остра осуда за инцидентот во Битола

Од:

Министерот Бујар Османи и неговата колешка од Бугарија, Теодора Генчовска заедно со тимовите на министерствата за надворешни работи денес одржаа работна средба како дел од дводневната работна посета во Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од МНР, разговорите протекле во пријателска и конструктивна атмосфера во функција на продолжување на дијалогот меѓу двете министерства за надминување на отворените билатерални прашања согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка и унапредување на евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија.

„Разговорите ќе продолжат и во текот на наредниот ден и дополнително ќе се интензивираат во периодот кој претстои во насока на изнаоѓање на взаемни решенија за остварување на споделената цел за унапредување на европската иднина на Северна Македонија.

За време на средбата заеднички беше остро осуден инцидентот во Битола. Двете министерства ќе продлжат да наоѓаат взаемно прифатливи решенија и да ги унапредуваат билатерталните односи помеѓу двете земји“, соопшти МНР.

Би можело да ве интересира

Скопје ја повлече согласноста за почесен руски конзул во Битола

Ана Ололовска

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

Ана Ололовска

САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Орце Костов

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Горан Наумовски

Дисциплинска постапка за Зоран Дабиќ од Дипломатскиот синдикат

Горан Наумовски

Бугарското МНР упати нота до нашето МНР за антибугарскиот наратив на протестите во Скопје

Орце Костов