Средба на претседателката на бугарскиот Парламент Митева со македонскиот главен државен ревизор Ацевски

Од:

Државниот ревизор на Република Северна Македонија Максим Ацевски денеска во Софија имаше средба со претседателката на бугарскиот Парламент Ива Митева, соопшти прес -центарот на Народното собрание на Бугарија.

Дописникот на МИА од Софија, информираше дека дека главниот државен ревизор е во посета на Бугарија во рамки на проектот „Подобрување на надворешната ревизија и парламентарната контрола“, во којшто партнер е Бугарската национална канцеларија за ревизија.

На средбата присуствувал и претседателот на Националната канцеларија за ревизија на Бугарија Цветан Цветков.

Како што се наведува во соопштението од Народното собрание на Бугарија, Ацевски ја информирал Митева за проектот, финансиран од ЕУ, истакнувајќи дека неговата цел е да ја подобри надворешната ревизија во Северна Македонија и нејзината ефикасност.

Митева, како што стои, нагласила дека бугарскиот модел на врховна ревизорска институција е уникатен за ЕУ.

Таа посочила дека првично имало 11 члена на Судот на ревизори, но потоа нивниот број бил намален поради законските измени, додавајќи дека сега неговиот состав вклучува претставници номинирани од Институтот за внатрешни ревизори во Бугарија и Институтот за овластени сметководители.

– Транспарентноста за трошењето на јавните средства е клучен елемент за зголемување на довербата на граѓаните во државните институции, изјави Митева.

Таа навела дека досега ревизиите на Бугарската национална канцеларија за ревизија не биле секогаш разгледувани од страна на Националното собрание, што е, како што посочи, пропуст и треба да се смени.

Би можело да ве интересира

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Бугарија в недела повторно на предвремени избори, шести во последните три години

Орце Костов

ВИДЕО: Македонец фатен со 21 килограм амфетамин во Бугарија

Катерина Ѓуровски

Бугарската амбасада во Албанија донираше во општина Пустец: „Секоја донација без задни намери е добредојдена“

А1он

Бугарија гради база за прием на авиони Ф-16