Груби го прими Насер Зибери, му понуди соработка во Владата

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби, денеска оствари средба со кандидатот за премиер во изборната кампања на ДУИ, Насер Зибери.

На средбата, како што соопшти Кабинетот на вицепремиерот, Зибери му го честитал назначувањето на новата функција и посочил дека е отворен за соработка и го става на располагање своето знаење во насока на функционирање на новото Министерство и евроатланската перспектива на земјава.

Вицепремиерот Груби му се заблагодарил на Зибери за поддршката и го поканил да стане активен дел од структуирањето.

– Груби за време на оваа средба исто така рече дека секое искуство произлезено од интелектуалец како што е г. Зибери е добредојдено кога се знае дека тој беше главниот лик кој за време на последните парламентарни избори докажа дека еднаквоста во Република Северна Македонија не повредува никого, туку напротив помага да се создаде здрава демократија што и е потребна на земјата за да стане членка на Европската унија, се наведува во соопштението.

Соговорниците се согласиле дека договорот за оваа владина коалиција е значајна и истовремено претставува факторизација на Албанците во Владата за време на овој четиригодишен мандат.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стоилковски: Запрена дивоградба зад која има сомневање дека стои Артан Груби, тој повикува на конфликт

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Груби од институциите направија логистика за бизнисите блиски до нив, затоа нема пари за учебници

Груби ги објави полициските униформи испишани на албански јазик: Уште една успешна мисија

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Горан Наумовски

Ковачевски и Груби се во паника, 10 пратеници од власта нема да гласаат за уставни измени тврди ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Груби се вади со лаги, неговото министерство исплатило пари на туристичката агенција на брат му Ветон Груби