Средба Дураки-Хамер: Швајцарија и Македонија ја прошируваат соработката

Од:

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки денеска имаше средба со Клиф Хамер, регионален советник за инфраструктура и животна средина при швајцарската амбасада на која станало збор за проширување на соработката преку финансирање нови проекти.

На средбата, како што соопштија од Министерството за животна средина и просторно планирање, биле разменети информации за досегашната соработка на двете држави во областа на заштитата на животната средина.

– Во разговорите акцент беше ставен на заедничките проекти за заштита на природата и водите кои во изминативе години успешно се реализираа и донесоа видливи резултати. Разговорите се водеа и во насока на проширување на соработката преку финансирање на нови проекти од страна на Швајцарската Конфедерација, како и соработка на други полиња поврзани со заштитата на животната средина, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Швајцарската Влада побара податоци од Свиском

А1он

Швајцарија има поголема стапка на инфекција од Италија

Ана Ололовска

Сомаруга со писмо до Швајцарците: Ќе се грижиме за компаниите и вработените

Ана Ололовска

Повозрасните Швајцарци ќе можат два часа да шетаат под надзор на полицијата

Ана Ололовска

Швајцарија: Забранет влез од ризични земји во ЕУ

Швајцарија: Забранет влез од ризични земји во ЕУ

А1он