Средба Димитров-Дендиас во Атина

Од:

Шефот на дипломатијата Никола Димитров објави на својот Фејсбук профил дека вчера за време на работната посета на Грција, во Атина имал средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас.

-Разговаравме за добрите билатерални односи и можноста да ја исполниме новата страница на пријателство со конкретни проекти од заеднички интерес. Зборувавме и за нашата ЕУ иднина, актуелните прашања во регионот и во светот, со акцент на пандемијата и како да се справиме со предизвиците со кои сите се соочуваме, напиша Димитров.

За средбата се огласи на Твитер и шефот на грчката дипломатија, кој напиша дека со Димитров разговарале за соработката меѓу двете земји во борбата против Ковид-19, актуелните состојби во регионот, а при тоа му честитал и за изборот на пратеник во Собранието.

Би можело да ве интересира

Османи: Одржувањето на првата меѓувладина конференција е договорена работа

Ана Ололовска

Османи ќе се сретне со шефот на албанската дипломатија Цакај

Ана Ололовска

Димиров во Атина на средби со Дендиас и Варвициотис

Ана Ололовска

Османи на средба со грчкиот колега Никос Дендиас, прва како министер за надворешни

Ана Ололовска

Средба на министерот Османи со новиот амбасадор на Словенија, Милан Предан

Ана Ололовска

Османи до Жбогар: Сите административни капацитети во функција на реформите за членство во ЕУ

Ана Ололовска