Спасовски: На вработените во МВР ќе им биде исплатена заостаната бонус плата за 2017 и за 2018 година

Од:

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот Марјан Кицев. На средбата министерот Спасовски информираше дека во наредниот период ќе биде исплатена бонус плата за вработените во МВР за три години.

Откако во претходниот мандат на министерот Спасовски беа обезбедени средства за исплата на бонус плата за 2019 година и таа, за прв пат беше исплатена во МВР, сега се обезбедени средства за исплата на бонус плата за 2020 година, но и за 2017 и 2018 година.
Бонус платата за 2017 година ќе биде исплатена во декември оваа година, а бонус платата за 2018 и 2020 година во текот на наредната година.
На тој начин и вработените ги добиваат парите кои им следуваат согласно колективниот договор, а и Министерството нема да се изложува на непотребни судски трошоци по тужбите на вработените.

Претставниците на Македонскиот полициски синдикат ја поздравија оваа одлука и презедоа обврска да ги информираат вработените во МВР дека овој проблем е надминат и дека повеќе нема овие средства да се бараат преку суд туку ќе бидат исплатени од работодавачот.

Би можело да ве интересира

Италијански државјанин уапсен на скопскиот аеродром, полицијата му нашла хашиш и марихуана

Жарко Настоски

Насилници малтретирале цело семејство во Белимбегово поради наводен долг на синот

Жарко Настоски

Лажен полицаец се јавува кај луѓе и бара пари за наводни сообраќајки

СВР Тетово: Кривични пријави за влегување на фудбалски терен и прекршување на ковид мерките

Ана Ололовска

Странски државјанин приведен поради поседување опојна дрога

Ана Ололовска

32 прекршувања на забраната за движење, 476 санкции за неносење маска

Ана Ололовска