Спасовски: Кампањата ќе биде без митинзи и без активности од „врата до врата“

Од:

За нас, здравјето и благосостојбата на граѓаните се врвни приоритети од кои не отстапуваме, пишува на својот фесјбук профил, техничкиот премиеро Оливер Спасовски. Поради оваа причина, тој вели дека сите партиски активности ги прилагодуваат на новите околности со цел да го заштитат јавното здравје.

dobivaj vesti na viber

– Кампањата ќе биде без митинзи и без активности од „врата до врата“. На овој начин го штитиме здравјето на граѓaните, а нашата изборна понуда ќе им ја доближиме преку онлајн и дигиталните алатки и начини на комуникација, пишува Спасовски.

Воедно тој истакнува дека спротивно на законот и спротивно на мерките и забраните, ВМРО-ДПМНЕ започнаа предвремена кампања со јавни собири на кои не се држи дистанца и не се носат заштитни маски.

– Јавноста беше сведок и како Мицкоски посетуваше теретани, се групираше на јавни места, како седел во дел од ресторан кој не смеел да работи. Истовремено, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев не само што не реагираше туку со изјавата дека нема да казнува поттикна масовно прекршување на мерките и забраните, вели Спасовски.

Според него ова е јасна разлика помеѓу вистинска грижа за здравјето на граѓаните од страна на СДСМ и свесно загрозување на јавното здравје од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ГЕРБ и ВМРО-БНД со најголем број гласови во Северна Македония

Горан Наумовски

По обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, прва политичка сила е коалицијата ГЕРБ-СДС

Горан Наумовски

Кирил Петков: ГЕРБ, откако победи на изборите во Бугарија, мора да формира влада

Горан Наумовски

„Политико” и Блумберг очекуваат дека ќе биде тешко да се формира влада во Бугарија

Горан Наумовски

Бугарија/Избори: ГЕРБ-СДС доби 146.301 глас или 25,36 отсто поддршка со 24,29 отсто од секциските протоколи обработени на полноќ

Горан Наумовски

Во Босна и Херцеговина на полноќ почнува изборниот молк

А1он