Спасовски: Имаме релевантни информации за убиството на Јанушев, сослушани се 35 сведоци

Од:

Убиството на Мартин Јанушев освен меѓусебното недоразбирање нема друга заднина. Има напредок во истрагата, едно лице е убиецот на Јанушев и по него се трага. Досега се сослушани 35 сведоци, а обезбедени се и снимки од безбедносните камери, но и од камерите на околните објекти, соопшти денеска МВР.

dobivaj vesti na viber

– Имаме релевантни информации и кога ќе се обезбедат сите докази, случајот ќе се се расчисти. Направени се анализи со „Омерта агенцијата“, за да видиме дали е можно да има некакво поврзување со настанот, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Тој рече дека го знаат името на убиецот, но засега нема да го откријат и дека според досегашната истрага сметаат дека егзекуторот не ја напуштил државата односно сеуште е во Македонија.

Младиот фудбалер Мартин Јанушев беше убиен пред кафулето „Ред“ во Аеродром минатиот петок.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Претрес во Куманово, приведен дилер на дрога

Ана Ололовска

МВР: Извршен е службен разговор со лицето кое држеше пиштол кај „Скендербег“

Ана Ололовска

МВР: Kривична пријава против 18-годишник кој фрлаше со „молотови коктели“

Ана Ололовска

Кривична пријава против демонстрант кој повреди полицаец

Ана Ололовска

МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ и Чулев

Притвор за тројцата осомничени за убиството во Струмица