Спасовски и Филипче во посета на повредениот полицаец близу фабриката ОХИС

Од:

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со објава на својот Фејсбук профил информира дека заедно со министерот за здравство Венко Филипче и директорот на БЈБ Сашо Тасевски го посетиле полицаецот кој ноќва додека извршувал службени дејствија во близина на фабриката ОХИС бил удрен и повреден.

– Посетивме наш колега во Комплекс клиники „Мајка Тереза“, кој ноќва, додека извршувал службени дејствија во областа на сообраќајот на бул.„Борис Трајковски“, во близина на фабриката ОХИС, беше удрен и повреден со возило „цитроен берлинго“, управувано од А.Д.(19) и сопатник К.М.(21), кои побегнале од местото, напиша Спасовски.

Тој информира дека по насока на Јавен обвинител двете лица се пронајдени, приведени и против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

– Се надеваме дека повредениот полициски службеник што поскоро ќе закрепне и ќе се врати повторно да им служи на граѓаните. Нагласувам дека напад врз полициски службеник е сериозно кривично дело и такви постапки нема да се толерираат, а насилниците мора да одговараат, напиша Спасовски на својот Фејсбук профил.

Би можело да ве интересира

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со потерница за издржување казна затвор

Ана Ололовска

Приведен крадец од скопско, расчистени четири тешки кражби

Ана Ололовска

Филипче се сретна со директорите на ковид-центрите околу новите капацитети

Жарко Настоски

Приведен струмичанец бегалец од затворот Идризово

Ана Ололовска

Приведени двајца тетовци, еден баран со потерница за издржување затвор, а друг за уцена